Co dają dystanse do kół? 0

Samochody mogą być czymś więcej, niż środkiem komunikacji z punktu “A” do punktu “B”. Jeśli dla Ciebie popularne cztery kółka to ważny element życia, z pewnością słyszałeś o czymś takim jak dystans. Co dają dystanse do kół? W dużym skrócie poszerzają samochód przez zwiększenie rozstawu kół względem fabrycznej specyfikacji. Wtedy w połączeniu z modyfikacją zawieszenia i zmianą opony wraz z felgą, pojazd nabiera nowych proporcji. W większości są one korzystne w porównaniu do seryjnej konfiguracji. Jeśli zamocowanie dystansów do kół jest przemyślane, na korzyść poprawia się również prowadzenie. Większy rozstaw obręczy daje lepszą stabilność w trakcie pokonywania zakrętów. Musisz jednak pamiętać, że jest to ingerencja w pracę zawieszenia, więc w nim również prawdopodobnie trzeba będzie dokonać zmian.

Odświeżenie wyglądu samochodu przez dołożenie dystansów należy zrobić z zamysłem. W przeciwnym razie możesz zaburzyć delikatną równowagę proporcji samochodu. W ten sposób osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Poprawa wyglądu ustąpi karykaturalnemu charakterowi auta.

Co dają dystanse do kół? Przestrzeń

Czasami zamocowanie dystansu nie jest wyłącznie kaprysem właściciela. Poza kwestiami wizualnymi dystans do kół ma za zadanie zrobienie miejsca dla układu hamulcowego i obręczy. Pomaga także dostosować lepiej układ zawieszenia. Pamiętaj jednak, że dystans może być określonej grubości. Przekroczenie pewnej wartości doprowadzi do ocierania się o siebie podzespołów. Dlatego pozyskana przestrzeń mimo wszystko jest ograniczona. Głównie przez odległość obręczy felgi od błotnika. Zmierzona wartość musi być mniejsza, niż wskazuje miarka. Pod uwagę warto wziąć także pracę opony i zawieszenia w trakcie jazdy samochodem. Te części pojazdu ulegają delikatnym przesunięciom,  przez co margines błędu w pomiarach jest wskazany.

Co dają dystanse do kół - zwiększone zużycie części

Samochody są systemem połączonych zależności. Modyfikacje w jednym miejscu, mogą mieć wpływ na pokrewne podzespoły, które poddane innym obciążeniom zużywają się dużo szybciej, niż przewidywał producent, ponieważ opiera swoje szacunki na oryginalnych częściach. Zmiana parametrów rozstawu kół przekłada się bezpośrednio na ponadnormatywne zużycie łożysk. Również opony bez odpowiednio ustawionej zbieżności kół, mogą nierównomiernie się zużywać. Wiesz już, co dają dystanse do kół. Przede wszystkim jest to zabieg stylistyczny. Jednocześnie ma on wpływ na poprawę właściwości jezdnych pojazdu, gdy pod uwagę weźmiesz także modyfikację w pracy zawieszenia. Na pewno instalacja takich elementów w aucie jest godna rozważenia, jeśli chcesz w szybki sposób poprawić wygląd swojego wymarzonego samochodu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl