Co to jest i jak zmierzyć ET felgi? 0

Kiedy potrzebujesz kupić nowe opony do swojego auta, bardzo przyda Ci się informacja o parametrach felg, które będą pasowały do samochodu. W większości przypadków felgi są minimalnie węższe niż opony, jednak trzeba też sprawdzić inne parametry. Aby nie wydać bezsensownie pieniędzy powinieneś wiedzieć, czym jest szerokość i jak zmierzyć ET felgi?

Co to jest ET felgi?

To nic innego jak odległość pomiędzy powierzchnią montażu od geometrycznej osi symetrii felgi, wyrażana w milimetrach. Inaczej nazywa się go offsetem lub odsadzeniem. Choć dla laika może się to wydawać skomplikowane, felgi mają stosowne oznaczenia, które wystarczy odczytać, by poznać wartość tych parametrów. Trzymanie się zaleceń producenta gwarantuje utrzymanie koła we właściwej pozycji, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dalej nie wiesz, co to jest ET felgi? Innymi słowy, to wartość określająca jak głęboko znajdzie się koło w nadkolu. Gdy przesadzisz i osadzisz swoje koła zbyt szeroko, ale i zbyt wąsko, felgi będą wystawać, ocierać się o błotnik oraz nadkole i możesz uszkodzić zarówno bieżnik opony, jak i utracisz kontrolę nad pojazdem. A to już o krok od tragedii.

Szerokość felgi jest równie ważna

Gdy wiesz już, co to jest ET felgi, koniecznie sprawdź także inny parametr, a mianowicie jej szerokość. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu sklepowych produktów, nie musisz tego mierzyć samodzielnie, wystarczy odczytać parametry. Przykładowy zapis zawiera w sobie informacje o szerokości, średnicy i o współczynniku ET felgi.

Dobór odpowiednich felg

Na rynku rozróżniamy produkty stalowe i aluminiowe. Dobrze dobrane mają znaczny wpływ na komfort jazdy samochodem i bezpieczeństwo Twoje, a także innych użytkowników drogi. Producenci aut określają stosowne wartości i zalecają ich przestrzeganie. Gdy jednak zabraknie Ci wiedzy, jak odczytać parametry umiejscowione na feldze, nie uda się Ci dopasować odpowiednich produktów. Tak więc dobrze jest wiedzieć, co to jest ET felgi i jak zmierzyć tę wartość. Warto też zwrócić uwagę na jakość błotników, które posiada Twój samochód. W niektórych przypadkach producenci pojazdów pozostawiają więcej miejsca, tym samym umożliwiając korektę parametrów wymarzonych felg.

Takie wartości jak średnica, szerokość felg i współczynnik ET to kluczowe parametry przy dopasowywaniu kół i felg. W większości przypadków producenci aut dopuszczają stosowanie felg o różnych rozmiarach, jednak z naciskiem na trzymanie się wartości parametru ET. Dlatego gdy kupujesz samochód warto byś od razu nauczył się odczytywać parametry, co przyda Ci się zawsze i pozwoli nie martwić się podczas zakupów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl