ET felgi – co to jest i jak się mierzy tę wartość? 0

Bezpieczna jazda na przysłowiowych czterech kółkach wymaga spełnienia wielu istotnych warunków. Jednym z nich jest odpowiednia szerokość felgi montowanej do opony. Teoretycznie felga powinna być węższa od ogumienia, co ułatwia dopasowanie do siebie elementów. Trzeba także pamiętać o odpowiednim odsadzeniu, zwanym także offsetem lub ET felgi. Co to jest i w jaki sposób zmierzyć tę wartość?

Co to jest ET felgi?

To odległość powierzchni montażu od jej geometrycznego środka, czyli osi symetrii. Im mniejsza wartość ET, tym bardziej felgi wystają na zewnątrz. Większe wartości sprawiają, że koło zbliża się do nadkola, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego wybierając felgi, najlepiej jest poprosić doradcę o wsparcie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dobrze jest więc samemu mieć choć minimalne pojęcie, o co chodzi z tym ET felgi, i co to w zasadzie jest?

Dobrze dopasowane koła

Odpowiednio dobrane felgi to gwarancja komfortowej i bezpiecznej jazdy. Producenci dopuszczają niewielką zmianę zalecanych wartości, jednak w stopniu bardzo minimalnym. Gdy Twoje auto ma mało miejsca w nadkolach, to zmiana szerokości nie jest wskazana. Dotyczy to właśnie ET felgi. Co to oznacza w praktyce? Mocno obciążony samochód sprawi, że koła będą się obcierały o błotniki. W drugą zaś stronę felgi mogą trzeć o zacisk hamulcowy. Dlatego, zanim przystąpisz do zmiany osadzenia kół sprawdź, czy w przypadku Twojego auta jest to w ogóle możliwe. Pamiętaj też, że nasze przepisy nie pozwalają kołom wystawać poza obrys błotnika.

Jak sprawdzić ET felgi?

Gdy już wiesz, co to jest ET felgi, warto dowiedzieć się, jak można tę wartość zmierzyć. Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie. Każda felga ma bowiem odpowiednie oznaczenie, które wystarczy rozszyfrować. Na ciąg numerów składają się szerokość, średnica i właśnie ET felgi. Co to da? Znając te wartości, bez problemów kupisz nowe, idealnie pasujące do kół Twojego samochodu.

Warto także pamiętać, że materiał, z którego wykonano felgę, nie ma praktycznie znaczenia, jeśli chodzi o jej położenie. Musi ona być w tym samym miejscu, zarówno przy stalowych, jak i aluminiowych felgach. Zwróć jednak uwagę na to, że obręcze aluminiowe są szersze od stalowych, dlatego po każdej zmianie konieczne jest wykonanie korekty osadzenia. Nie bój się poprosić o pomoc fachowców. Chodzi wszak o Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl