Jak prawidłowo dobrać śruby do felg? Podpowiadamy!

Zdecydowałeś się na zakup dystansów do samochodu, jednak nie wiesz, jak prawidłowo dobrać śruby do felg? Na stronie internetowej każdego produktu znajdziesz tabelę kompatybilności - sprawdź, jak prawidłowo odczytać oznaczenia, które w niej znajdziesz!

Jak kupować dystanse do felg?

Zakup dystansów do felg może być trudniejszy, niż myślisz, zwłaszcza jeśli zależy Ci na wyborze odpowiednich modeli i akcesoriów maksymalnie szybko - to znaczy bez niepotrzebnych zwrotów. Kupując dystanse, otrzymasz dwie sztuki wybranego wariantu wraz z kompletem potrzebnych śrub. Wybór odpowiednich śrub spoczywa jednak na Tobie - właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wybrać śruby do felg. Możesz to zrobić według kilku kryteriów. Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej!

Wybór śrub do felg według płaszczyzny mocującej felgę

Jeśli chcesz wybrać śruby według płaszczyzny mocującej felgę, musisz wiedzieć, jakie rodzaje gniazd w feldze można wyróżnić. Będą to gniazda stożkowe i kuliste. Wybierając śruby do gniazda kulistego, koniecznie sięgnij po te z podsadzeniem kulistym. W przypadku, gdy szukasz śrub do gniazda stożkowego, wybierz śruby z podsadzeniem stożkowym. Połączenie dwóch różnych wariantów zapewni wyłącznie punktowe zaczepienie felgi, a to z kolei spowoduje zniszczenie gniazda.

Wybór śrub według skoku oraz średnicy gwintu

Średnicę i skok gwintu oznacza się specjalnym zapisem, przykładowo M12 x 1,25. Aby sprawdzić te parametry, wystarczy odkręcić starą śrubę i zmierzyć ją suwmiarką.

Wybór według długości śruby

Masz już śruby i chcesz sprawdzić, czy zostały wybrane prawidłowo? Oczywiście możesz spróbować - ważne, by pamiętać, jaką ilość obrotów powinny wykonać podczas dokręcania. W przypadku wspominanych wcześniej śrub z oznaczeniami M12 x 1,25, będzie to osiem obrotów. Jak prawidłowo zmierzyć śruby do felg? Długość śruby to wartość od stożka lub kuli. W żadnym wypadku nie należy mierzyć całej śruby.

Wybór śruby o odpowiedniej długości jest naprawdę ważny - zbyt krótka może być przyczyną wyrwania gwintu z piasty, a nawet uszkodzenia śruby. Może to, w najgorszym wypadku skutkować odpadnięciem koła. Co w sytuacji, kiedy śruba jest zbyt długa? Wówczas wystaje z samochodu i jest podatna na korozję. Może to po dłuższym czasie uniemożliwić swobodne odkręcenie koła.

Wybór śrub według rozmiaru klucza

Ostatnim sposobem na sprawdzenie rozmiaru śrub do felg jest wykorzystanie klucza. Standardowe rozmiary kluczy to 17 i 19 milimetrów. W przypadku felg aluminiowych stosuje się śruby o mniejszych wymiarach, wówczas warto wykorzystać klucz 17 milimetrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl